Ćwiczenia na żylaki i obrzęki nóg

Zachowaj elastyczność i dobrą kondycję swoich żył, aby zapobiegać obrzękowi nóg.
Gimnastyka żylna jest skutecznym działaniem zapobiegającym osłabieniu żył, które może prowadzić do rozwoju żylaków.
Odpowiednie ćwiczenia zapewniają lepszy przepływ krwi, który odciąża powiększone żyły.
Rozciągając się stymulujesz przepływ krwi. Wspiera to żyły w ich najważniejszym zadaniu: odprowadzaniu krwi z powrotem do serca.
Już 10-15 minut codziennych ćwiczeń pomoże Ci złagodzić dyskomfort, obrzęk, ból, uczucie napięcia i zapewni długotrwałe dobre samopoczucie.
Ćwiczenie 1
Ćwiczenie 1 - W pozycji stojącej:
W pozycji stojącej: Opierając stopy płasko na podłodze, podnieś pięty tak wysoko jak potrafisz i zostań w tej pozycji przez 3 sekundy. Postaw pięty z powrotem na podłodze. Przenieś ciężar ciała na pięty i postaraj się podnieść palce. Powtórz to ćwiczenie 10 razy.
Ćwiczenie 2
Ćwiczenie 2 - W pozycji siedzącej:
W pozycji siedzącej: Powoli wysuń jedną stopę tak daleko jak potrafisz, trzymając ją płasko przy podłodze. Następnie przysuń ją z powrotem do krzesła i podnieść pięty. Powtórz 30 razy dla każdej stopy.
Ćwiczenie 3
Ćwiczenie 3 - W pozycji siedzącej:
W pozycji siedzącej: Podnieś lekko stopy. Obróć wewnętrzną krawędź stopy w kierunku środka, a następnie do góry. Potem zrób to samo zewnętrzną krawędzią stopy. Powtórz 30 razy.
Ćwiczenie 4
Ćwiczenie 4 - W pozycji siedzącej:
W pozycji siedzącej: Noga uniesiona do góry, palce stopy napięte, skierowane ku górze. Stopą wykonaj ruchy okrężne zgodnie z ruchem wskazówek zegara, następnie w kierunku przeciwnym. Powtórz 5 razy dla każdej stopy.
Poprzedni Następny

Aby zapobiegać obrzękowi nóg, ćwicz w domu

Rozciąganie dolnych partii ciała zapobiega obrzękowi nóg.

Ćwiczenia rozciągające pobudzają krążenie, zwiększają elastyczność mięśni i zmieszają ryzyko urazów. Ich efekty są najlepsze, kiedy staną się rutynową częścią codziennej aktywności, szczególnie jeśli dużo stoisz lub siedzisz. Każdą pozycję utrzymuj przez co najmniej 15 sekund.
Ćwiczenia te są również pomocne dla podróżujących pociągami i odbywających długodystansowe loty.

Ćwiczenie 1
Ćwiczenie 1 - Rozciąganie biodra i mięśnia pośladkowego
Rozciąganie biodra i mięśnia pośladkowego W pozycji leżącej: unieś nogi zgięte w kolanach, połóż lewą stopę na prawym kolanie. Chwyć się dłońmi za prawe udo i delikatnie przyciągnij nogę do siebie, starając się nie napinać górnej części ciała. Powtórz to samo ćwiczenie na drugiej nodze.
Ćwiczenie 2
Ćwiczenie 2 - Rozciąganie ścięgna udowego
Rozciąganie ścięgna udowego Połóż się na podłodze i zegnij kolana. Wyprostuj jedną nogę i powoli przyciągnij ją do siebie, obejmując udo, łydkę lub kostkę. Kolano utrzymaj w pozycji lekko zgiętej. Ćwiczenie wykonaj również dla drugiej nogi.
Ćwiczenie 3
Ćwiczenie 3 - Rozciąganie wewnętrznych partii ud
Rozciąganie wewnętrznych partii ud Usiądź na podłodze z wyciągniętymi nogami i złączonymi stopami. Pochyl się do przodu do chwili, kiedy poczujesz delikatne napięcie w wewnętrznej części uda. Pamiętaj o wciągnięciu brzucha.
Ćwiczenie 4
Ćwiczenie 4 - Rozciąganie w wykroku
Rozciąganie w wykroku Stań w wykroku. Oprzyj kolano, które znajduje się z tyłu, o podłogę. Kolano, które znajduje się z przodu, powinno być ugięte pod kątem 90 stopni. Wciągnij brzuch. Delikatnie pochyl się do przodu, aż poczujesz napięcie w nodze lub biodrze, które znajduje się z przodu. Spróbuj wykonać ćwiczenie na drugą stronę.
Ćwiczenie 5
Ćwiczenie 5 - Rozciąganie ścięgna w przyklęku
Rozciąganie ścięgna w przyklęku Zacznij od poprzedniej pozycji. Powoli przesuń się do tyłu, aż twoja noga będzie lekko ugięta. Trzymając kręgosłup prosty, pochyl się do przodu w biodrze, aż poczujesz delikatne napięcie w nodze, która jest z tyłu. Spróbuj wykonać ćwiczenie drugą nogą.
Ćwiczenie 6
Ćwiczenie 6 - Rozciąganie mięśnia gruszkowatego
Rozciąganie mięśnia gruszkowatego Oprzyj się na dłoniach i na kolanach, a następnie przyciągnij lewe kolano do wewnątrz i oprzyj na ziemi między dłońmi (dłonie na zewnątrz). Wyprostuj prawą nogę i jeżeli dasz radę, pochyl się do przodu i oprzyj przedramię na podłodze.
Ćwiczenie 7
Ćwiczenie 7 - Przyciąganie kolan do klatki piersiowej
Przyciąganie kolan do klatki piersiowej Leżąc na podłodze przyciągnij kolana do klatki piersiowej i chwyć się dłońmi pod kolanami. Delikatnie przyciśnij biodra do podłogi.
Ćwiczenie 8
Ćwiczenie 8 - Przyciąganie kolan do klatki piersiowej
Przyciąganie kolan do klatki piersiowej Będąc w powyższej pozycji, wyprostuj jedną nogę i przyciągnij drugie kolano do klatki piersiowej, aż poczujesz napięcie w biodrze. Spróbuj wykonać ćwiczenie drugą nogą.
Ćwiczenie 9
Ćwiczenie 9 - Rozciąganie łydek
Rozciąganie łydek Opierając się na dłoniach i kolanach, wyprostuj nogi, ale nie do końca. Delikatnie przyciśnij jedną lub obie stopy do podłogi, pamiętając o tym, żeby trzymać kręgosłup prosty i brzuch wciągnięty.
Ćwiczenie 10
Ćwiczenie 10 - Rozciąganie łydek w klęku
Rozciąganie łydek w klęku Opierając się na dłoniach i kolanach, przyciągnij lewą stopę między dłonie i delikatnie przesuń kolano do przodu, jednocześnie wciskając piętę w podłogę. Powtórz dla prawej stopy.
Ćwiczenie 11
Ćwiczenie 11 - Rozciąganie łydek w klęku
Rozciąganie łydek w klęku Opierając się na dłoniach i kolanach, przyciągnij lewą stopę między dłonie i delikatnie przesuń kolano do przodu, jednocześnie wciskając piętę w podłogę. Powtórz dla prawej stopy.
Ćwiczenie 12
Ćwiczenie 12 - Rozciąganie mięśnia czworogłowego
Rozciąganie mięśnia czworogłowego Połóż się na boku, podpierając się na łokciu. Wykorzystując drugą rękę, powoli przyciągnij stopę do pośladków. Trzymaj oba kolana przy sobie, a ugięte kolano powinno być skierowane w dół. Spróbuj wykonać ćwiczenie drugą nogą.
Poprzedni Następny
© 2024 Berlin-Chemie AG Kontakt Nota prawna Zasady prywatności danych Referencje
Ładowanie...