Kiedy cierpisz z powodu niewydolności żylnej, Twoje żyły mają trudności z odprowadzaniem krwi z nóg z powrotem do serca.
By krew mogła wrócić do serca, Twoje żyły w nogach muszą stale przezwyciężać siłę grawitacji. Aby umożliwić ten proces, konieczna jest perfekcyjna koordynacja kilku mechanizmów:
Gdy ten system nie działa prawidłowo, może dojść do rozwoju zaburzeń w funkcjonowaniu żył powierzchownych i niewydolności zastawek. Stają się one niezdolne do przeciwdziałania wstecznemu przepływowi krwi, a to skutkuje stale podwyższonym ciśnieniem krwi w żyłach. W konsekwencji odpływ żylny i mikrokrążenie stają się coraz bardziej zaburzone.
Gdy zastawki nie działają prawidłowo krew płynie w niewłaściwym kierunku: w dół, do nogi która staje się coraz bardziej przekrwiona - a to prowadzi do zastoju żylnego. Zaburzenie to określane jest jako niewydolność żył powierzchownych i ma charakter progresywny.
Obrzęk, uczucie ciężkości, mrowienia, ból i nocne skurcze nóg to niektóre z objawów wskazujących na zaburzony przepływ krwi w kończynach dolnych.
Żylaki
W sytuacji opisanej powyżej zagrożeniem jest dalsza utrata elastyczności zastawek i pogorszenie ich funkcjonowania. W efekcie tych zaburzeń z czasem powstają żylaki. Terminem „żylaki” określa się powiększone, nabrzmiałe żyły wystające ponad powierzchnię skóry kończyn dolnych. Groźniejszym powikłaniem jest zakrzepica. Zakrzepica żylna powstaje, kiedy w żyle tworzy się zakrzep krwi, mogący prowadzić do zablokowania jej światła.
Żyłami krew wraca ze wszystkich organów naszego ciała do serca. Aby do niego trafić, krew z żył w kończynach dolnych musi płynąć do góry. Mięśnie łydek przy każdym kroku kurczą się, ściskając żyły i przepychając krew ku górze. W żyłach znajdują się jednokierunkowe zastawki, sprawiające, że krew płynie wyłącznie do góry i nie cofa się. Kiedy zastawki te zostaną uszkodzone, dochodzi do rozwoju niewydolności żył. W tej sytuacji krew może się cofać.
Rosnące wymagania ze strony rodziny, przyjaciół i pracy zmuszają nas i nasze nogi do ciągłej aktywności przez cały dzień. Szczególnie u osób cierpiących z powodu chorób żył powierzchownych może to skutkować uczuciem ciężkich i opuchniętych nóg. Objawy te nasilają się w ciepłych porach roku.
Czy często cierpisz z powodu uczucia ciężkich nóg?
W ten sposób przeciążone żyły dają o sobie znać –
nawet w młodym wieku. Gdy cierpisz z powodu chorób żył powierzchownych, prawdopodobnie masz do czynienia
z następującymi objawami:
Możesz cierpieć z powodu chorób żył powierzchownych!
Skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Choroba żył powierzchownych może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet w każdym wieku,
niezależnie od poziomu aktywności fizycznej. U wielu osób występują widoczne żylaki, podczas gdy
u innych nie ma wyraźnych oznak choroby.
Dokładna diagnoza jest podstawą do poprawnego zaklasyfikowania problemu żylnego.
Grupa ekspertów opracowała ujednolicony zakres informacji w postaci skali, która ułatwia ocenę i porównywanie różnych przypadków przewlekłej niewydolności żylnej. Skalę tę nazywamy skalą CEAP. Pod tym skrótem kryją się:
Możesz podjąć wiele działań, które usprawnią przepływ krwi w Twoich nogach. Co więcej, możesz złagodzić objawy i ryzyko rozwoju powikłań. Im szybciej zaczniesz, tym lepiej.
Przede wszystkim zalecane jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Rozważ wdrożenie odpowiednich ćwiczeń,
rezygnację z alkoholu i papierosów oraz włączenie zbilansowanej diety.
Regularne ćwiczenia poprawiające krążenie krwi w żyłach kończyn dolnych również mogą przeciwdziałać powstawaniu
i rozwojowi niewydolności żył powierzchownych.
Odpowiednie ćwiczenia i terapia uciskowa są skuteczne w walce z niewydolnością żylną. Stosowanie żelu zawierającego heparynę wspomaga również niwelowanie obrzęków.
Choroba żył powierzchownych, której towarzyszą owrzodzenia, jest najpoważniejszym stadium. Pacjenci nie mogą wykonywać codziennych czynności. W związku z tym celami terapeutycznymi w leczeniu zaawansowanych chorób żył powierzchownych są:
Elementem leczenia bólu i obrzęku jest unoszenie kończyny dolnej powyżej poziomu serca, stosowanie pończoch i bandaży uciskowych oraz ćwiczenia wspierające powrót żylny.
Długotrwała lub ciężka niewydolność żylna może skutkować powstaniem bolesnych owrzodzeń w okolicach kostek, upośledzających codzienne funkcjonowanie. Zwalczanie obrzęku oraz usprawnianie przepływu krwi przez naczynia żylne są kluczowe w zapobieganiu i gojeniu owrzodzeń skóry. W większości przypadków poprawa krążenia w kończynie dolnej skutkuje zapoczątkowaniem gojenia się ran.