Dla zdrowia i komfortu Twoich nóg
Obejrzyj film

Choroby żył

Kiedy cierpisz z powodu niewydolności żylnej, Twoje żyły mają trudności z odprowadzaniem krwi z nóg z powrotem do serca.

By krew mogła wrócić do serca, Twoje żyły w nogach muszą stale przezwyciężać siłę grawitacji. Aby umożliwić ten proces, konieczna jest perfekcyjna koordynacja kilku mechanizmów:

  • Z każdym uderzeniem serca krew jest pompowana, co zapewnia jej stały przepływ.
  • Zastawki żylne muszą działać prawidłowo, aby zapobiegać przepływowi krwi w nieodpowiednim kierunku.
  • Kiedy Twoje mięśnie się kurczą, żyły ulegają kompresji, co dodatkowo wspiera cyrkulację krwi w kierunku serca.
Lioton® 1000 - prawidłowo funkcjonujące zastawki żylne

Niewydolność żylna

Lioton® 1000
Niewydolność

Krwiaki podskórne

Lioton® 1000
Krwiaki

Żylaki

W sytuacji opisanej powyżej zagrożeniem jest dalsza utrata elastyczności zastawek i pogorszenie ich funkcjonowania. W efekcie tych zaburzeń z czasem powstają żylaki. Terminem „żylaki” określa się powiększone, nabrzmiałe żyły wystające ponad powierzchnię skóry kończyn dolnych. Groźniejszym powikłaniem jest zakrzepica. Zakrzepica żylna powstaje, kiedy w żyle tworzy się zakrzep krwi, mogący prowadzić do zablokowania jej światła.

Najważniejszymi czynnikami ryzyka, sprzyjającymi uszkodzeniu zastawek są:
---

Jakie są kliniczne objawy oraz etapy niewydolności żylnej?

Etapy choroby żył

Choroba żył powierzchownych może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet w każdym wieku, niezależnie od poziomu aktywności fizycznej. U wielu osób występują widoczne żylaki, podczas gdy u innych nie ma wyraźnych oznak choroby.
Dokładna diagnoza jest podstawą do poprawnego zaklasyfikowania problemu żylnego.

Problem żylaków dotyczy aż 38% dorosłych mężczyzn.

Grupa ekspertów opracowała ujednolicony zakres informacji w postaci skali, która ułatwia ocenę i porównywanie różnych przypadków przewlekłej niewydolności żylnej. Skalę tę nazywamy skalą CEAP. Pod tym skrótem kryją się:

  • Ocena kliniczna (C) – jak wyglądają żyły powierzchowne kończyn dolnych pacjenta.
  • Etiologia (E) – czy choroba jest wrodzona, czy nie.
  • Anatomia (A) – których żył dotyczy choroba.
  • Patofizjologia (P) – w którym kierunku przepływa krew (przepływ prawidłowy lub nieprawidłowy) i czy przepływ krwi jest zablokowany.

Etapy choroby żył

Noga bez widocznych oznak choroby żył powierzchownych
Noga bez widocznych oznak choroby żył powierzchownych
Noga bez widocznych oznak
choroby żył powierzchownych
Pajączki
Żyły, które możesz zobaczyć lub poczuć tuż pod powierzchnią skóry, nazywane są powierzchownymi. Pajączki to skupiska niewielkich naczyń krwionośnych występujących tuż pod powierzchnią skóry. Często przybierają barwę czerwoną, niebieską lub fioletową i swoim wyglądem przypominają pajęczą sieć. Najczęściej występują na twarzy i nogach.
Pajączki
Noga z widocznymi
pajączkami
Żylaki
Żylaki z reguły pojawiają się tuż pod powierzchnią skóry nóg. Powiększone lub poszerzone odcinki łatwo jest zaobserwować, ponieważ wydają się grube i guzowate. U osób otyłych ich wykrycie może być trudniejsze, ponieważ żylaki mogą być ukryte pod podskórną tkanką tłuszczową.
Żylaki
Noga z widocznymi żylakami
Obrzęki
W przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej często występują obrzęki kończyn dolnych i kostek. Po uciśnięciu tkanki palcem powstaje "wgniecenie", utrzymujące się przez dłuższy czas. Czynnikami sprzyjającymi są: spożywanie kawy i alkoholu, przebywanie przez dłuższy czas w pozycji stojącej lub siedzącej, wysoka temperatura i zmiany hormonalne.
Obrzęki
Opuchnięty obszar nogi
dotknięty obrzękiem
Zmiany skórne
Długotrwałe gromadzenie się krwi oraz zwiększone ciśnienie żylne mogą sprawiać, że skóra stanie się czerwono-brązowa. Najwyraźniej zmiany te widać wokół kostek, ale mogą również pojawiać się na goleniach i stopach.
Zmiany skórne
Noga ze zmianami
i zaczerwienieniem skóry
Owrzodzenia żylne
Owrzodzenia żylne są z reguły wrażliwe na dotyk, płytkie i powodują umiarkowany dyskomfort. Rozwijają się jako powikłanie po wcześniejszych etapach chorób żył powierzchownych. Owrzodzenia zaczynają się od niewielkich ran, które następnie gwałtownie rosną. Są one czerwone. Z owrzodzeń żylnych może sączyć się płyn.
Owrzodzenia żylne
Noga z otwartym
owrzodzeniem żylnym
Poprzedni Następny

Na czym polega leczenie
niewydolności żylnej?

Leczenie wczesnej niewydolności żylnej

Odpowiednie ćwiczenia i terapia uciskowa są skuteczne w walce z niewydolnością żylną. Stosowanie żelu zawierającego heparynę wspomaga również niwelowanie obrzęków.

Leczenie zaawansowanej choroby żylnej

Choroba żył powierzchownych, której towarzyszą owrzodzenia, jest najpoważniejszym stadium. Pacjenci nie mogą wykonywać codziennych czynności. W związku z tym celami terapeutycznymi w leczeniu zaawansowanych chorób żył powierzchownych są:

  • zwalczanie objawów,
  • aktywacja gojenia i zapobieganie nawrotom owrzodzeń,
  • przywrócenie zdolności do chodzenia.

Elementem leczenia bólu i obrzęku jest unoszenie kończyny dolnej powyżej poziomu serca, stosowanie pończoch i bandaży uciskowych oraz ćwiczenia wspierające powrót żylny.

Długotrwała lub ciężka niewydolność żylna może skutkować powstaniem bolesnych owrzodzeń w okolicach kostek, upośledzających codzienne funkcjonowanie. Zwalczanie obrzęku oraz usprawnianie przepływu krwi przez naczynia żylne są kluczowe w zapobieganiu i gojeniu owrzodzeń skóry. W większości przypadków poprawa krążenia w kończynie dolnej skutkuje zapoczątkowaniem gojenia się ran.

---

Leczenie żylaków

Istnieją różne sposoby leczenia: metody zachowawcze, jak również bardziej inwazyjne takie jak skleroterapia, leczenie operacyjne i zabiegi wewnątrzżylne. Po operacjach żylnych korzystne jest stosowanie żelu Lioton® 1000. Jego aplikowanie przyspiesza wchłanianie się obrzęków i krwiaków pooperacyjnych.

Metody zachowawcze

Dyskomfort, który powodują żylaki, można ograniczyć, trzymając kończynę w pozycji uniesionej lub stosując elastyczne pończochy uciskowe.

Elastyczne pończochy uciskowe

Skleroterapia

Skleroterapia jest często stosowana w leczeniu pajączków i średniej wielkości żylaków. Za pomocą cienkiej igły wstrzykuje się do żyły drażniący roztwór. Wyzwala to reakcję prowadzącą do powstawania blizn i naczynie zamyka się.

Równocześnie ze skleroterapią, podobnie jak przy innych metodach operacyjnych, zaleca się zakładanie pończoch uciskowych, aby przyspieszyć i usprawnić proces gojenia.

Skleroterapia

Leczenie operacyjne

Stripping żyły: chirurgiczne usunięcie żylaków za pomocą elastycznej sondy nazywane jest strippingiem żył. „Wyciąganie” uszkodzonych żył jest standardową procedurą, przeprowadzaną w kilku etapach, zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Żyłę odsłania się przy pomocy niewielkiego nacięcia. Drugie nacięcie wykonuje się poniżej żylaka, następnie elastyczną sondę przesuwa się wewnątrz naczynia ku górze, w kierunku pierwszego nacięcia i za jej pomocą usuwa żyłę.

Ambulatoryjna flebektomia: żylak powierzchowny jest usuwany przez niewielkie nacięcie w skórze za pomocą haczykowatego narzędzia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie operacyjne

Zabiegi wewnątrzżylne

Leczenie laserowe obecnie jest istotnym elementem leczenia chorób żył. Jest to metoda małoinwazyjna, alternatywna względem chirurgicznego strippingu żylaków powierzchownych. Po znieczuleniu skóry światłowód lasera jest wprowadzany do żyły odpiszczelowej. Wycofując światłowód, uruchamia się laser. Na skutek ciepła emitowanego przez laser, ściany żyły sklejają się, a naczynie ulega zamknięciu.

Ablacja falami o częstotliwości radiowej opiera się na tej samej zasadzie, ale zamiast lasera wykorzystywane są fale o częstotliwości radiowej.

Zabiegi wewnątrzżylne
Poprzedni Następny
© 2024 Berlin-Chemie AG Kontakt Nota prawna Zasady prywatności danych Referencje
Ładowanie...