Zel Lioton 100 - zdrowie i piekno Twoich 
n

Lioton 1000®

Na ciężkie i opuchnięte nogi

Żel Lioton 1000 poprawia mikrokrążenie i szybko przynosi ulgę dokładnie w miejscu występowania dolegliwości. Żel Lioton 1000 zmniejsza takie objawy niewydolności żylnej w nogach, jak:

 • uczucie ciężkich i zmęczonych nóg,
 • obrzęki.

+ Na obolałe i opuchnięte nogi + Wskazania do stosowania + Rozwój niewydolności żylnej


Lioton 1000®

Wskazania do stosowania

Lioton 1000 jest lekiem w postaci żelu do stosowania na skórę; zawiera heparynę, wykazuje działanie miejscowe przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Leczenie wspomagające w: chorobach żył powierzchownych
takich, jak zapalenia żył, zakrzepowym zapaleniu żył, żylakach kończyn dolnych, krwiakach podskórnych, stłuczeniach, obrzękach.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, prosimy o
pobranie ulotki informacyjnej dla pacjentów.

+ Na obolałe i opuchnięte nogi + Wskazania do stosowania + Rozwój niewydolności żylnej


Dowiedz się więcej

Rozwój niewydolności żylnej

Objawy niewydolności żylnej nasilają się. Rozwój niewydolności żylnej można opóźnić podejmując odpowiednie działania. W celu uzyskania dalszych porad i przeprowadzenia badań należy skonsultować się z lekarzem. Poniżej opisano objawy pojawiające się na różnych etapach choroby:

 • Wczesne symptomy - uczucie ciężkości nóg i obrzęki
 • Widoczne objawy zasinienia (np. w okolicach kostek), pajączki i żylaki
 • Przewlekła niewydolność żylna, pojawia się zwiększone ryzyko zakrzepicy
 • Przewlekłe zaburzenia poważnie upośledzające jakość życia.

+ Na obolałe i opuchnięte nogi + Wskazania do stosowania + Rozwój niewydolności żylnej

Czynniki wpływające na rozwój niewydolności żylnej

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do zaburzenia układu krążenia krwi i wystąpienia komplikacji:

 • długotrwałe stanie lub siedzenie oraz brak aktywności,
 • płeć, zdecydowanie częściej problemy z żylakami mają kobiety,
 • ciąża oraz związane z nią zmiany hormonalne,
 • palenie i nadwaga,
 • podeszły wiek,
 • występowanie chorób żylnych w rodzinie.

Poza leczeniem farmakologicznym istnieje wiele różnych sposobów na poprawę krążenia w nogach i zmniejszenie dolegliwości, jak również ryzyka powikłań. Im wcześniej zaczniesz działać, tym lepiej.

 

›› Więcej

Co się dzieje z moimi nogami?

Ból, obrzęki, ciężkość, swędzenie i nocne skurcze to niektóre z objawów wskazujących na zaburzenia przepływu krwi w kończynach dolnych. Nasze nogi cały czas muszą pompować krew w kierunku serca, stawiając wyzwanie sile grawitacji! Aby to osiągnąć, potrzebna jest doskonała współpraca kilku mechanizmów:

 • Serce bije i pompuje krew, utrzymując stałe krążenie krwi.
 • Żyły posiadają zastawki, które zapobiegają płynięciu krwi w złą stronę.
 • Kiedy mięśnie się kurczą, żyły zostają dodatkowo ściśnięte, co wspomaga przepływ krwi do serca.
Krew płynie z powrotem w kierunku serca. Działanie zastawek, będących niczym jednokierunkowe klapy, w naczyniach krwionośnych sprawia, że krew płynie w kierunku serca. Zamknięcie się zastawek zapobiega cofaniu się krwi. Ucisk wywoływany przez otaczające mięśnie dodatkowo wspomaga krążenie krwi w kierunku serca.

Zdrowe żyły

W zdrowych żyłach skomplikowane wzajemne oddziaływania pomiędzy mięśniami, ścianami żył i zastawkami gwarantują optymalny przepływ krwi w kierunku serca.

 
 

Choroba żylna

Niewydolność żylna
Jeżeli wyżej przedstawiony system zostanie zakłócony, może to prowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej połączonej z niewydolnością zastawek. Zastawki żylne nie mogą dobrze się zamknąć i zapobiegać wstecznemu przepływowi krwi, co prowadzi do stałego zwiększenia objętości krwi w żyłach. W związku z tym w coraz większym stopniu zaburzone zostają drenaż żylny i mikrokrążenie.

 

Żylaki
W opisanej powyżej sytuacji istnieje ryzyko, że zastawki stracą elastyczność i nie będą w stanie spełniać swojej funkcji. Z czasem może to prowadzić do powstawania żylaków. Żylaki to inaczej powiększone, obrzęknięte żyły, które wystają spod skóry kończyn dolnych. Jednak większe ryzyko niesie ze sobą zakrzepica. Zakrzepica żylna powstaje na skutek formowania się skrzepu krwi w żyłach i prowadzi do niedrożności żyły.

 

Co można zrobić?

Aby zapobiec postępowi choroby, zaleca się rozpoczęcie leczenia i stosowania środków wspomagających już w początkowych jej stadiach. Oprócz stosowania żelu Lioton 1000, innymi, sprawdzonymi sposobami, które mogą pomóc żyłom, jest noszenie rajstop uciskowych, szczególnie gdy musimy długo przebywać w pozycji siedzącej lub stojącej, a także regularne wykonywanie ćwiczeń.

Zastawki nie funkcjonują właściwie; przepływ krwi jest zaburzony, co prowadzi do nagromadzenia się krwi w żyłach. Żyły rozszerzają się, a zastawki nie są w stanie prawidłowo się zamknąć, uniemożliwiając powrót krwi do serca. Ucisk mięśni wciąż ma duże znaczenie w utrzymywaniu prawidłowego przepływu krwi.

Niewydolność żylna

Gdy działanie zastawek jest zaburzone, krew zalega w dolnej części nóg. W bardziej zaawansowanych stadiach nawet pomoc otaczających mięśni nie jest wystarczająca, aby zagwarantować przepompowanie wystarczającej ilości krwi wbrew grawitacji.

 

Nazwa produktu leczniczego: Lioton 1000; 8,5 mg (1000 j.m.)/g, żel. Skład i postać farmaceutyczna: 1 g żelu zawiera 8,5 mg (1000 j.m.) heparyny sodowej (Heparinum natricum). Wskazania terapeutyczne do stosowania: Leczenie wspomagające w: chorobach żył powierzchownych takich, jak: zapalenia żył, zakrzepowym zapaleniu żył, żylakach kończyn dolnych; krwiakach podskórnych, stłuczeniach, obrzękach. Przeciwwskazania: Produktu leczniczego Lioton 1000 nie należy stosować w przypadku znanej nadwrażliwości na heparynę lub którąkolwiek z substancji pomocniczych produktu leczniczego. Ze względu na obecność parahydroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu, jako substancji pomocniczych, nie należy stosować produktu leczniczego u osób z alergią na parabeny. Podmiot odpowiedzialny: A. MENARINI Industrie Farmaceutiche Riunite s.r.l. ;3 Via Sette Santi, 50131 Florencja, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Berlin-Chemie / Menarini